Tarsier_Filipiny.jpg

Podróżujemy nie po to,
by uciec przed życiem,
ale by życie nam nie uciekło

Boracay.jpg

Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia,
a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela.
Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela
i ruszają na spotkanie swoich marzeń
(Wojciech Cejrowski)

Tikal_Gwatemala.jpg

Travel the World.
Stop dreaming, start doing...

Inle_Lake_Birma.jpg

Turyści nie wiedzą, gdzie byli;
podróżnicy nie wiedzą, dokąd zmierzają
(Paul Theroux)

Annapurna_Base_Camp_Himalaje_Nepal.jpg

Życie zaczyna się tam,
gdzie kończy się nasza strefa komfortu

Samarkanda.jpg

Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy
(przysłowie chińskie)

Tongariro_NP_Nowa_Zelandia.jpg

Świat jest jak książka.
Ci, którzy nie podróżują,
czytają jedynie pierwszą stronę
(św. Augustyn)

Perito_Moreno_Argentyna.jpg

Jedni żyją, żeby pracować, inni pracują, żeby żyć.
My żyjemy i pracujemy, żeby podróżować
(westintravel.pl)

Petra.jpg

Podróżowanie to jedyna rzecz,
którą kupujesz i sprawia,
że stajesz się bogatszy

Watykan.jpg

Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć
(Jacek Pałkiewicz)

Pamilacan_Filipiny.jpg

Podróżować to żyć...
(Hans Christian Andersen)

Waiotapu.jpg

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego,
czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc … podróżuj, śnij, odkrywaj
(Mark Twain)

Chambord.jpg

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy
i pomagają zdystansować się od problemów dnia codziennego.
Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają je przewartościować…
(Martyna Wojciechowska)

Bagan_Birma.jpg

Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą
i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej
(Ryszard Kapuściński)

previous arrow
next arrow
Kraj: Francja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Le Cellier to niewielkie miasteczko leżące w Kraju Loary w zachodniej Francji, 24 kilometry na północny-wschód od Nantes. Jest tu kilka obiektów historycznych wartych odwiedzenia (Manoir de la Vignette, château du Cerny czy kościół Saint-Martin), ale tym, co nas przyciągnęło w ten uroczy zakątek Europy jest postać jednego z najwybitniejszych aktorów w dziejach kina francuskiego - Louisa de Funès, najbardziej znanego z serii filmów o żandarmie z Saint-Tropez.

Żandarm z Saint-Tropez (z 1964 roku), Żandarm w Nowym Jorku (1965), Żandarm się żeni (1968), Żandarm na emeryturze (1970), Żandarm i kosmici (1979) i Żandarm i policjantki (1982) to filmy wręcz kultowe, dzięki którym Louis de Funès trafił do panteonu gwiazd kina europejskiego. Ale to przecież nie jedyne jego role. Doskonale pamiętamy go z takich produkcji jak: trylogia o Fantomasie (Fantomas (1964), Fantomas powraca (1965) i Fantomas kontra Scotland Yard (1967)), Napad na bank (1964), Gamoń (1965), Wielka włóczęga (1966), Hibernatus (1969), Człowiek orkiestra (1970), Zawieszeni na drzewie i Mania wielkości (1971), Przygody rabina Jakuba (1973), Skrzydełko czy nóżka (1976), Skąpiec (1980), Kapuśniaczek (1981).

To właśnie w Le Cellier znajduje się Château de Clermont, w którym komik mieszkał od 1967 roku aż do swojej śmierci w 1983 (przez pierwszych 8 lat pomieszkiwał zarówno na zamku jak i w swoim mieszkaniu w Paryżu, potem przeprowadził się do Cellier na stałe).

przed zamkiem Clermont w Le Cellier

Pochodzący z XVII wieku zamek (a właściwie jego część) dostała w spadku po zmarłej ciotce małżonka aktora - Jeanne Augustine Barthélemy (siostrzenica Charlesa Nau de Maupassanta). Dzięki funduszom pochodzącym z aktorstwa, państwo de Funès w 1967 roku odkupili pozostałą część zamku od rodziny. To właśnie tutaj, w styczniu 1983 roku, aktor doznał kolejnego ataku serca, po którym przetransportowano go do szpitala w pobliskim Nantes, gdzie niestety zmarł.

Louis de Funès został pochowany na cmentarzu w Le Cellier. Spoczywa w skromnym grobie i tylko liczne pamiątki po odwiedzających to miejsce wiecznego spoczynku wybitnego komika i jednego z najpopularniejszych i najbardziej lubianych francuskich aktorów, świadczą, że pamięć o nim jest wciąż żywa.

cmentarz w Le Cellier (drugi po prawej grób Jeanne i Louisa de Funès)

Będąc w Cellier warto również odwiedzić pozostający obecnie w rękach prywatnych niewielki pałacyk Manoir de la Vignette w stylu neogotyckim z 1881 roku, z pięknym, zadbanym ogrodem, kościół Saint-Martin (św. Marcina) z przełomu XIX i XX wieku, w którym 29 stycznia 1983 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe Louisa de Funès oraz wybudowany około roku 1815 château du Cerny.

Manoir de la Vignette

kościół Saint-Martin

sala im. Louisa de Funès przy Rue de Bel air

Miejscem niegdyś często odwiedzanym przez naszego bohatera była również, znajdująca się rzut kamieniem od zamku Clermont, maleńka przystań na Loarze o pięknej nazwie Beau Rivage (w dosłownym tłumaczeniu: piękny brzeg, piękne nabrzeże).

Beau Rivage


PS. W lipcu 2013 w miejscowości Le Cellier otwarte zostało muzeum poświęcone artyście. Od kwietnia 2014 siedziba muzeum znajdowała się na zamku Clermont, dawnej rezydencji aktora. 30 października 2016, z uwagi na brak funduszy (lub, wg innych źródeł, ze względu na brak możliwości wykupu wynajmowanych pomieszczeń), placówka została zamknięta. W ciągu trzech lat funkcjonowania muzeum odwiedziło blisko 68 tys. osób. Nowe muzeum poświęcone aktorowi zostało otwarte w 2019 roku w Saint-Raphaël na Lazurowym Wybrzeżu. Od 2016 roku istnieje również w Saint-Tropez, w budynku znanym z pierwszych 5 części serii o żandarmie, muzeum Żandarmerii i Kina.

PS2. Mało osób wie, że zarówno reżyser serii o żandarmie - Jean Girault, jak i sam de Funès planowali realizację siódmej części przygód sierżanta Cruchota pod roboczym tytułem Żandarm pod Waterloo (lub Żandarm i Cesarz), w której główny bohater miał przenieść się do czasów Napoleona Bonapartego. Z powodu śmierci reżysera w 1982 roku i de Funèsa rok później, projektu nigdy nie zrealizowano...


Komentarze obsługiwane przez CComment