Tarsier_Filipiny.jpg

Podróżujemy nie po to,
by uciec przed życiem,
ale by życie nam nie uciekło

Boracay.jpg

Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia,
a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela.
Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela
i ruszają na spotkanie swoich marzeń
(Wojciech Cejrowski)

Tikal_Gwatemala.jpg

Travel the World.
Stop dreaming, start doing...

Inle_Lake_Birma.jpg

Turyści nie wiedzą, gdzie byli;
podróżnicy nie wiedzą, dokąd zmierzają
(Paul Theroux)

Annapurna_Base_Camp_Himalaje_Nepal.jpg

Życie zaczyna się tam,
gdzie kończy się nasza strefa komfortu

Samarkanda.jpg

Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy
(przysłowie chińskie)

Tongariro_NP_Nowa_Zelandia.jpg

Świat jest jak książka.
Ci, którzy nie podróżują,
czytają jedynie pierwszą stronę
(św. Augustyn)

Perito_Moreno_Argentyna.jpg

Jedni żyją, żeby pracować, inni pracują, żeby żyć.
My żyjemy i pracujemy, żeby podróżować
(westintravel.pl)

Petra.jpg

Podróżowanie to jedyna rzecz,
którą kupujesz i sprawia,
że stajesz się bogatszy

Watykan.jpg

Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć
(Jacek Pałkiewicz)

Pamilacan_Filipiny.jpg

Podróżować to żyć...
(Hans Christian Andersen)

Waiotapu.jpg

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego,
czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc … podróżuj, śnij, odkrywaj
(Mark Twain)

Chambord.jpg

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy
i pomagają zdystansować się od problemów dnia codziennego.
Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają je przewartościować…
(Martyna Wojciechowska)

Bagan_Birma.jpg

Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą
i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej
(Ryszard Kapuściński)

previous arrow
next arrow
Kraj: Francja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Villandry to niewielka miejscowość w departamencie Indre i Loara, w centralnej Francji, leżąca niedaleko ujścia rzeki Cher do Loary, około 15 km od Tours. Magnesem przyciągającym tutaj turystów jest otoczona przepięknymi ogrodami okazała rezydencja - Château de Villandry. Ten duży zespół parkowo-pałacowy jest jednym z ostatnich wzniesionych w dolinie Loary w okresie renesansu.

Został wybudowany około 1536 roku przez Jeana le Breton'a (tego samego, który nadzorował również budowę zamku w Chambord). Powstał w miejscu starej XII-wiecznej fortecy, która zapisała się w historii Francji jako miejsce podpisania "Pokoju w Colombiers" (nazwa Villandry w średniowieczu). Ród le Breton pozostawał właścicielem zamku do 1754 roku, gdy przeszedł on w ręce ambasadora królewskiego markiza de Castellane. Nowy właściciel rozbudował Villandry w stylu klasycznym.

W czasie rewolucji francuskiej w latach 1789-1799 zamek zostaje skonfiskowany, a następnie przejęty przez brata Napoleona - Józefa Bonaparte. W XIX wieku dotychczas istniejące ogrody zostają zastąpione parkiem w stylu angielskim. W 1906 roku zamek kupuje Joachim Carvallo, który najpierw gruntownie odnawia Villandry, a następnie przystępuje do odtworzenia pierwotnych ogrodów. Udaje mu się to dzięki analizie literatury poświęconej ogrodom z epoki renesansu oraz badaniom archeologicznym terenów przyzamkowych. Efekty jego prac możemy podziwiać po dziś dzień.

 

 

To również z jego inicjatywy, w 1924 roku powstaje stowarzyszenie zrzeszające właścicieli zamków i pałaców w dolinie Loary, dzięki czemu obecnie są one udostępnione zwiedzającym.

 

Architektura

Oryginalność Villandry to - po pierwsze - nowatorska (oczywiście jak na owe czasy) koncepcja architektoniczna, a - po drugie - wyjątkowe wykorzystanie okolicy w celu stworzenia ogrodów o szczególnej urodzie w pełnej harmonii z naturą (znajdująca się tu niewielka dolina ze strumieniem umożliwiła zaplanowanie ogrodów na trzech poziomach).

Co do architektury: aby uniknąć wrażenia monotonii spowodowanej zbyt geometrycznym trzymaniem się symetrii, projektant wykorzystał tu liczne sekrety: kąty brył budynków nie są proste, skrzydła mają różną długość, a okna centralne nie leżą po środku budynku. Dziedziniec honorowy o bardzo eleganckich proporcjach charakteryzują galerie z pilastrami i wysokie okna dachowe z rzeźbieniami, a mocno spadziste dachy pokryte są dużą, szarą, łupkową dachówką. Rezydencję wybudowano w czysto francuskim stylu, który zapowiada mający nastąpić pod koniec wieku styl Henryka IV.

 

 

 

Ogrody zamkowe to kilka odrębnych części:

1. Stanowiący przedłużenie zamkowych salonów ogród dekoracyjny najlepiej podziwiać z tarasu widokowego. Widać stamtąd cztery kwadraty tworzące ogrody miłości: „miłość czułą”, „miłość paryską”, „miłość niestałą” i „miłość tragiczną”. Widoczne są motywy krzyży: maltańskiego, langwedockiego i kraju Basków. Po drugiej stronie kanału mieści się, nawiązujący symbolicznie do muzyki, tzw. „drugi salon”.

 

2. Las z punktami widokowymi, z których podziwiać można ogrody, miasteczko i okolicę. Na samym końcu leśnej ścieżki znajdują się ukwiecone tarasy otaczające szklarnie i XVIII-wieczny Pawilon Audiencji.

3. Otoczony lipami, inspirowany stylem klasycznym ogród wodny ze stawem w kształcie lustra w stylu Ludwika XV.

 

4. Ogród słońca składa się z trzech "komnat": chmur (obsadzonej krzewami oraz roślinami; utrzymanej w tonacji biało-niebieskiej), słońca (wokół stawu w kształcie gwiazdy; w odcieniach żółto-pomarańczowych) i dziecięcej (miejsce zabaw).

5. Obsadzony grabami labirynt inspirowany jest tradycją chrześcijańską, zgodnie z którą celem jest dotarcie do leżącej w jego środku altanki, a nie błądzenie po ślepych uliczkach.

6. Tradycyjny średniowieczny zielnik z aromatycznymi przyprawami i ziołami leczniczymi.

7. Warzywnik składa się z 9 jednakowej wielkości kwadratów. Jego historia sięga średniowiecza, gdy mnisi (których symbolizują obecnie pnące róże) uprawiali warzywa. Pojawiające się elementy dekoracyjne, min. fontanny, to z kolei wpływy włoskie.

 

Ciekawostki:

• na terenie ogrodów znajduje się 1015 starannie pielęgnowanych drzew lipowych

• całkowita długość bukszpanów to 52 km

• każdego roku sadzonych jest 115 tysięcy sadzonek kwiatów i warzyw

 

 

Informacje praktyczne

Bezpłatny bardzo duży parking znajduje się na wysokości zamku i ogrodów po drugiej stronie ulicy.

Ceny biletów (w 2017 roku): ogrody i wnętrza - 10,50 euro, same ogrody: 6,50 euro (upusty dla grup, studentów i w okresie zimowym).

Osobom, które zdecydowały się na zakup droższych biletów (osobiście polecam!), obecny właściciel zamku Henri Carvallo proponuje rozpocząć wizytę od zwiedzenia wnętrz zamkowych, następnie wyjścia na tarasy na drugim piętrze i kontynuacji spaceru po ogrodach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej zamku: www.chateauvillandry.com

Przy kasach dostępny jest bezpłatny folder opisujący pokrótce historię zamku, jego architekturę i poszczególne elementy ogrodów. Również w wersji polskojęzycznej.

 

 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment