Obiekt na liście UNESCO
W 1738 roku jedna z mieszkanek wioski Wies w południowej Bawarii - Maria Lori - dostrzegła łzy na twarzy drewnianej figury biczowanego Jezusa. Wiadomość o cudzie rozniosła się lotem błyskawicy i wkrótce figurka zaczęła przyciągać tłumy pielgrzymów. Wówczas zakonnicy z pobliskiego Steingaden postanowili zlecić jednemu z najznakomitszych architektów Bawarii Dominikusowi Zimmermannowi budowę kościoła pielgrzymkowego. Prace przy budowie świątyni trwały 9 lat. Konsekracji kościoła dokonano w 1754 roku. Dziś jest to jeden z najznamienitszych przykładów sztuki rokoko w Niemczech (tzw. rokoko bawarskie). W roku 1983 kościół w Wies został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Architekt do współpracy przy budowie zaprosił swojego brata, malarza i sztukatora, Johanna, który stworzył imponujące wnętrza, bogato zdobione freskami i sztukateriami. To on właśnie jest autorem wspaniałej malatury na sklepieniu nawy głównej stwarzającej iluzję kopuły na płaskiej powierzchni.
Zresztą cała konstrukcja dachu i sufitu zasługuje na uwagę. Sklepienie świątyni jest iluzją optyczną: sufit jest płaski, a wrażenie wypukłości zostało osiągnięte poprzez głęboką perspektywę malowideł oraz połączenie ich z elementami sztukaterii.
Sufit został skonstruowany z podwieszonych pod dachem krat wypełnionych gładzią szpachlową. Większość ówczesnych budowli barokowych w regionie miało sufity i sklepienia z cegły. Tutaj architekt użył drewna, co umożliwiło mu konstrukcję rozległego sufitu (28 metrów długości i 18 m szerokości) podpartego na smukłych filarach. Niestety rozwiązanie to jest bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne.
Ozdobą świątyni są również XVIII-wieczne organy. Powstały najprawdopodobniej w 1757 roku w warsztacie Johanna Georga Hörtericha w bawarskim Dirlewang.
Uwagę zwraca także bogato zdobiona ambona, której dekoracje nawiązują tematycznie do zesłania Ducha Świętego.
Kościół pod wezwaniem Biczowanego Zbawiciela w Wies (niem. Wieskirche) to niezwykle malownicza bawarska świątynia leżąca na trasie tzw. Szlaku Romantycznego (niem. Romantische Strasse). Niewiele jednak brakowało, a nie dotrwałaby do naszych czasów. Na początku XIX wieku podczas sekularyzacji dóbr kościelnych zapadła decyzja o zburzeniu kościoła, jednak dzięki wstawiennictwu okolicznych mieszkańców, świątynię udało się ocalić. Dziś zachwyca jasnością wnętrza oraz bogato zdobionymi sztukateriami i imponującymi freskami.
Informacje praktyczne
Dojazd
Jadąc drogą nr 17 z Monachium do Füssen, w miejscowości Steingaden skręcamy w lewo kierując się znakami. Po 6 kilometrach docieramy do celu.
Wstęp
Wstęp do świątyni jest bezpłatny (zakaz zwiedzania podczas nabożeństw). Parking w cenie 2 euro. W kościele wolno robić zdjęcia.
Komentarze obsługiwane przez CComment