Gdybyście przypadkiem spędzali kiedyś wakacje w bawarskich Alpach albo podczas pobytu na jednym z konkursów Turnieju Czterech Skoczni (w Garmisch-Partenkirchen) mieli trochę wolnego czasu i nie wiedzieli jak go zagospodarować, proponuję wybrać się na krótką wycieczkę do miasteczka Oberammergau. Ta typowa alpejska mieścina, leżąca około 20 kilometrów na północ od Ga-Pa, znana jest głównie z wystawianych tu od czterech stuleci widowisk pasyjnych oraz fasad budynków pełnych fresków w stylu Lüftlmalerei.
Historia wydarzenia sięga roku 1633. Wówczas to, mieszkańcy wioski nawiedzonej przez epidemię dżumy, złożyli przed Bogiem ślubowanie, że jeśli zaraza przeminie, będą co 10 lat wystawiać Misterium Męki Pańskiej przedstawiające cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Słowa dotrzymali. Pierwszy spektakl miał miejsce w 1634 roku.
Obecnie organizowane są one w latach kończących kolejne dekady (czyli w latach z cyfrą "0" na końcu). Czterdzieste drugie Misteria Pasyjne miały zostać wystawione w 2020 roku, ale ze względu na pandemię covid-19, zostały przeniesione na rok 2022. W przedstawieniach bierze udział około 2000 aktorów-amatorów. Ciekawostką jest fakt, że mogą to być tylko osoby, które urodziły się i wychowały w Oberammergau lub mieszkają w wiosce od co najmniej 20 lat.
Spektakle odbywają się w teatrze zwanym "Passion Play" liczącym 4500 (wg innych źródeł 4800) miejsc, co sprawia, że jest to największy na świecie teatr na świeżym powietrzu z zadaszoną widownią.
Poza widowiskami pasyjnymi, tym co przykuwa uwagę turystów i co nas skusiło do odwiedzenia Oberammergau, to zdobiące fasady typowo bawarskich budynków niezliczone kolorowe freski głównie o treści religijnej (ale również z motywami bajkowymi). To tak zwana Lüftlmalerei, zainspirowana sztuką włoską forma malarstwa ściennego, wywodząca się z wiosek i miasteczek południowych Niemiec i Austrii (szczególnie z Bawarii i Tyrolu). Jej ojcem był Franz Zwinck, miejscowy artysta tworzący w XVIII wieku.
na Ettaler-Strasse
Warto poświęcić również chwilę na wizytę w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Piotra i Pawła (St. Peter und Paul). Ta - wybudowana w latach 1735-49 - katolicka świątynia jest typowym przykładem południowo-niemieckiego baroku. Wnętrza zdobią freski autorstwa Matthäusa Günthera. Tematyka ikonografii nawiązuje do patronów świątyni.
kościół św. Piotra i Pawła
Będąc w Oberammergau warto wybrać się również do pobliskiej miejscowości Ettal, by zwiedzić znajdujące się tam barokowe opactwo benedyktyńskie oraz do leżącej nieopodal jednej z trzech rezydencji zbudowanych niegdyś przez króla Ludwika II - zamku Linderhof. Ale to już temat na zupełnie inne opowieści.
Komentarze obsługiwane przez CComment